Choď na obsah Choď na menu
 


Rozmnožovanie morčiat

25. 3. 2008

 Morčatá majú rovnakú obdivuhodnú rozmnožovaciu schponosť ako niektoré iné hlodavce napríklad potkany, myši a králiky. Samičky sú schopné rozmnožovať sa už vo  veku jedného mesiaca, samčekovia okolo dvoch mesiacov. Obrázok Takéto mladé morčatá už môžu mať ďalšie mláďatá ale neodporúča sa to, lebo samička by prevdepodobne pri pôrode zahynula aj s mláďatami, preto by sme mali mláďatá vo veku jedného mesiaca rozdeliť podľa pohlaví. Najlepší vek na prvý vrh samičky je 5-10 mesiacov ale nikdy nie neskôr ako 10-11 mesiacov, lebo ak do tohto veku samička neporodí tak sa jej zrastú panvové kosti natrvalo, a už nikdy nedokáže porodiť mláďatá. Samica je plodná približne do veku 5-6 rokov. Pri gravidite, ktorá trvá 59 - 74 dní samica priberie, a ku koncu gravidity, približne 4 týždne pred pôrodom, pri opatrnom prehmataní môžeme pocítiť pohyby mláďat v matkinom brušku. Samica zvyčajne porodí 2-4 mláďatá (vínimočne 6), ale prvorodičky majú prevažne 1-2 mláďatá a aj ich gravidita trvá kratšie. Pri pôrode má matka mierne zhrbenú polohu, takú ako neskôr keď dojčí mláďatá. Matka porodí mláďatá jedno za druhým, z každého odstráni plodové obaly a každé pooblizuje dosucha. Ak sa matka nezaujíma o niektoré  z mláďat tak ho osušíme aby neprechladlo, a prisunieme k matke. Ak sa matka zaujíma o mláďatá a všetky čistí, tak by sme ju nemali rušiť. Mláďatá sa rodia osrstené a hneď po narodení vidia, počujú a väčšinou už po niekoľkých hodinách behajú okolo matky. Matka by mala čo najskôr mláďatá Obrázoknakŕmiť materským mliekom a zohrievať ich.  Samica môže naraz dojčiť iba dve mláďatá, lebo má iba dve prsné bradavky, a tak by sa mali mláďatá často striedať, aby   niektoré z nich nebolo podvíživené. Hmotnosť novonarodených morčiat je medzi 45-110g, podľa toho z koľkopočetného vrhu sú. Vo viacpočetných vrhoch sú menšie mláďatá a v menejpočetných sú väčšie mláďatá. Malé morčatá majú pri narodení aj trvalé zuby, takže väčšinou už v prvom týždni života začnú príjmať tuhú potravu. Zdravé mláďatá priberajú do veku 6-8 týždňov 3-4 g denne. Ak sa o mláďatá samica nestará a nepriberajú, tak by sme ich mali denne dokrmovať umelov výživou pre mačiatka a šteniatka. Samica sa môže hneď po narodení mláďat páriť, preto by sme mali samca tesne pred narodením mláďat oddeliť, lebo takéto časté pôrody by samicu veľmi vyčerpávali a my by sme nemali čo robiť s toľkými mláďatami. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

omg

(kajka , 17. 8. 2012 17:44)

okupala som morča a je tehotne čo sa može stat

Úmrtie mláďat

(Zdena, 28. 7. 2012 20:10)

Mám dve morčatá,Pankyho a Leu... Mám ich už 3 mesiace a Lea bola asi tehotná... Boli sme u veterinára na ultrazvuku ale neukazovalo nič... Na ultrazvuku sme boli asi 3 týždne pred pôrodom,to už mohli mať kostričky nie? Ale fakt nič na ultrazvuku nebolo... A teraz,porodila 2 mŕtve mláďatá a 2 divné krvavé kúsky niečoho ležali tiež v klietke ale nie pri malých... eviem či mali oči alebo nos,lebo to nebolo vidno... Chúďatká malé,neviete prečo sa to stalo? A prečo neukazovalo na ultrazvuku? Vďaka,za odpoveď je možná menšia odmena,zadarmo,ale nie peniaze... Vďaka... S pozdravom Zdena,naozaj ďakujem :(
zdenat2@gmail.com

morča

(sisa, 10. 5. 2012 13:37)

porodila 3 morčata tak pred tyzdnom a pol a ona zomrela aku vizivu i mam dat

neviem ci je tehotna :(

(Domca, 5. 11. 2011 19:47)

Moja samicka sa vola Taira neviem ci je tehotna ale vzdy ked ju zacnem hladit po brusku zacne nahlas piskat ........ cudne:(

Potrebujem radu

(Veronika, 12. 6. 2011 16:44)

Chcela by som sa opýtať . .máme dve morčatá. Najprv sme si mysleli že sú samičky a to prvé už rodilo pred dvoma rokmi. Prišlii sme na to že to druhé je vlastne samec a tá prvá je teraz taká divná. Začalo jej rvácať z genitálí a má hnačky. Bojím sa čo sa to s ňou deje a má aj veľké bruško. Poradíte mi?

poradi mi nekto??

(nika, 23. 11. 2010 14:28)

mam morca je to zena a sesterka mala morca tiez a bol to on a raz sme ich dali na den k sebe a od vtedy pribera ale to bolo pred mozno dvoma mesiacmi a ja neviem ci je alebo nieje tehotla!pls help!!!

poradte

(Julia, 18. 6. 2010 14:01)

a do kolko moze mat mlade??? tu sa pise ze je plodna do 6 rokov ale ze nikdy nemoze porodit mladata no tak potom....

Morča

(Romča, 5. 1. 2009 14:38)

mam doma 2 morcata a jedno ma d ost velke brusko neviem ci neni tehotne

o marcatach

(Erinka, 27. 5. 2008 16:27)

táto stránka je fakt dobrá ja mám doma tiez morciatko je to zena prave je tehotna a vola sa lili