Choď na obsah Choď na menu
 


Rozmnožovanie morčiat

25. 3. 2008

 Morčatá majú rovnakú obdivuhodnú rozmnožovaciu schponosť ako niektoré iné hlodavce napríklad potkany, myši a králiky. Samičky sú schopné rozmnožovať sa už vo  veku jedného mesiaca, samčekovia okolo dvoch mesiacov. Obrázok Takéto mladé morčatá už môžu mať ďalšie mláďatá ale neodporúča sa to, lebo samička by prevdepodobne pri pôrode zahynula aj s mláďatami, preto by sme mali mláďatá vo veku jedného mesiaca rozdeliť podľa pohlaví. Najlepší vek na prvý vrh samičky je 5-10 mesiacov ale nikdy nie neskôr ako 10-11 mesiacov, lebo ak do tohto veku samička neporodí tak sa jej zrastú panvové kosti natrvalo, a už nikdy nedokáže porodiť mláďatá. Samica je plodná približne do veku 5-6 rokov. Pri gravidite, ktorá trvá 59 - 74 dní samica priberie, a ku koncu gravidity, približne 4 týždne pred pôrodom, pri opatrnom prehmataní môžeme pocítiť pohyby mláďat v matkinom brušku. Samica zvyčajne porodí 2-4 mláďatá (vínimočne 6), ale prvorodičky majú prevažne 1-2 mláďatá a aj ich gravidita trvá kratšie. Pri pôrode má matka mierne zhrbenú polohu, takú ako neskôr keď dojčí mláďatá. Matka porodí mláďatá jedno za druhým, z každého odstráni plodové obaly a každé pooblizuje dosucha. Ak sa matka nezaujíma o niektoré  z mláďat tak ho osušíme aby neprechladlo, a prisunieme k matke. Ak sa matka zaujíma o mláďatá a všetky čistí, tak by sme ju nemali rušiť. Mláďatá sa rodia osrstené a hneď po narodení vidia, počujú a väčšinou už po niekoľkých hodinách behajú okolo matky. Matka by mala čo najskôr mláďatá Obrázoknakŕmiť materským mliekom a zohrievať ich.  Samica môže naraz dojčiť iba dve mláďatá, lebo má iba dve prsné bradavky, a tak by sa mali mláďatá často striedať, aby   niektoré z nich nebolo podvíživené. Hmotnosť novonarodených morčiat je medzi 45-110g, podľa toho z koľkopočetného vrhu sú. Vo viacpočetných vrhoch sú menšie mláďatá a v menejpočetných sú väčšie mláďatá. Malé morčatá majú pri narodení aj trvalé zuby, takže väčšinou už v prvom týždni života začnú príjmať tuhú potravu. Zdravé mláďatá priberajú do veku 6-8 týždňov 3-4 g denne. Ak sa o mláďatá samica nestará a nepriberajú, tak by sme ich mali denne dokrmovať umelov výživou pre mačiatka a šteniatka. Samica sa môže hneď po narodení mláďat páriť, preto by sme mali samca tesne pred narodením mláďat oddeliť, lebo takéto časté pôrody by samicu veľmi vyčerpávali a my by sme nemali čo robiť s toľkými mláďatami. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: (moje morčatko)

(Monika , 4. 4. 2015 18:52)

Ahojte mam dvoch zajacov dve ryby dvoch psov a dve morčata samička je kotna a neviem na kolko dni alebo týždňov po pôrode mam oddeliť samčeka prosim poraďte mi ďakujem

pomoc

(pomoc, 25. 6. 2014 20:29)

pomoc mam morča ktore mi ohriza klietku prosim poradte mi čo najskor ? :(

morča

(ja, 24. 6. 2014 17:05)

mam doma 2 morčatá samca a samičku chcel by som mať časom mlade ale zatiaľ sú len malé ale nevadí že samec je menší od samice ?

morča

(ja, 24. 6. 2014 17:05)

mam doma 2 morčatá samca a samičku chcel by som mať časom mlade ale zatiaľ sú len malé ale nevadí že samec je menší od samice ?

...

(Tibor, 26. 3. 2014 21:00)

Čauko, mám doma dve morčatá(samica a samec) a chcel by som ich spáriť len niekde som čítal že najlepšie je od tých 6-tich mesiacoch no tu som čítal že je to možne od 2 mesiacoch. Moja samica ma cca 3-4 mesiace tak sa radšej chcem poradiť a radšej počkám ako keby sa mali samičke niečo stať. Za odpoveď vopred ďakujem.

morcaaa

(istvan, 6. 1. 2009 10:42)

kedy sa morca mozzzee parit????????????????

Re: morcaaa

(Matúš, 24. 3. 2014 19:33)

samičky sa môžu prakticky aj od prveho mesiaca zivota ale nemusela by prezit porod najlepsie ked sa da sparit od dvoch mesiacoch zivota ale treba to stihnut do 12 mesiaca zivota lebo potom sa samicke zrastie posva a samec je plodný dost dlhy cas

pigi

(piginka, 5. 2. 2012 11:44)

moje morča je kotné,má veľké bruško a už aj ceciky rastu len ešte som nezaznamenala ziadny pohib ohladne malích je to normálne?

Re: pigi

(sssssiii, 18. 3. 2014 15:05)

Ahoj, a som ŠIMON a narodilo sa mi mladé morča. Čo mám robiť?

Porod

(Pajo, 23. 12. 2010 22:49)

Mam doma morca a sere mi do hajzla ,sa tu bavite o blbostach,sak to je potkan obycajny,fuj tajbl.

Re: Porod

(Imbecil, 20. 4. 2012 20:55)

Keď je pre teba morča potkanom, tak ty si pre mňa idiotom!
Odporúčam ti dôkladnejšie si naštudovať biológiu a hlavne rody, druhy, plemená a hlavne stavba kostry a tela a pochopíš, ako si sa sekol!
Morča síce patrí do rodu k hlodavcom, ale s potkanom nemá nič spoločné! Skôr so zajacom, či králikom. V Peru, odkiaľ vlastne pochádzajú, sú to dokonca jatočné zvieratá, ktoré sa normálne kulinársky spracúvajú a požívajú. Ich mäso je takmer identické s mäsom králika domáceho. Keby si ma chcel osočovať, tak ti poviem, áno jedol som morča pečené na ohni a poviem ti, že napriek predsudkom som si fantasticky pochutil. Pamätám si na chuť králičieho mäsa z detstva a poviem ti, že je to absolútna pravda! Dokonca kosti boli takmer identické s králikom.
Mimochodom, základný morfologický rozdiel medzi potkanom a morčaťom je ten, že kým potkan má päťprstové na všetkých končatinách, tak morča má štyri prsty na predných a tri na zadných končatinách, takže neviem, či si niekedy vôbec videl morča, alebo potkana na vlastné oči...

Re: Porod

(morča, 16. 11. 2012 21:13)

ty si dobrý kokot to čo tu trepeš, ked ta morčatá nezaujímaju tak si neotváraj tu hnilu papulu dobre? vioadni do piče z tejto stránky ak ta morčatá nezaujímaju. nemáš tu čo robit .

Re: Re: Porod

(marek, 2. 2. 2014 10:45)

ta si mu dal :D

Re: Porod

(marek, 2. 2. 2014 10:44)

ty si debil

moje zaujmi o morcata

(michaela, 14. 10. 2013 15:24)

Ja mam doma dve samicu a samca moja samica myslim ze bude prvi krat rodit lebo hu mame od niekal z obchodu.mam ich rada ale samec mensi nez samica.
mam morcata velmi rada su to rozkosne pekne spolocne zvierata

moje zaujmi o morcata

(michaela, 14. 10. 2013 15:23)

Ja mam doma dve samicu a samca moja samica myslim ze bude prvi krat rodit lebo hu mame od niekal z obchodu.mam ich rada ale samec mensi nez samica.
mam morcata velmi rada su to rozkosne pekne spolocne zvierata

oioiouikllllllllll

(ioáíoéui, 3. 6. 2013 17:41)

iuyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrriiiiijjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj peter kreana

morcatka

(Martina Gelienova, 29. 4. 2013 10:12)

Nam sa narodili krasne male dve morcatka, citam o nich, aby som vedela ako sa mam zachovat k morcatkam. Su to krasne, mile zvieratka a zboznujem ich. Samozrejme, si nemozem dovolit nechat vsetky v jednom byte. Ale su to mile zvieratka, vesele a podarene.

Re: morcatka

(tajne, 29. 4. 2013 10:15)

no, boze ako sa skaredo vyjadrujete v komentaroch, je mi z toho zle.

pomoc

(lili, 23. 2. 2013 13:20)

Prosim vás možu sa morčatá chitat hnet ked sa narodia. Kupil som si morča z opchodu a po2 mesiacochsa narodili zrova dnes ranp