Choď na obsah Choď na menu
 


Čo morčatá jedia?

17. 3. 2008

  Základné zložky potravy doma chovaných morčiat sú:

SENO

Seno je dosť dôležitou zložkou krmiva morčiat. Obsahuje vlákninu, a tak by ho malo mať morča vždy dostupné, aby ho mohlo jesť celý deň. ObrázokMali by sme ho podávať senníka, lebo na zemi sa ľahko znehodnotí. Seno sa dá kúpiť v predajniach pre chovateľov (chovproduktoch), ale aj v hypermarketoch takže so zadovážením sena nie sú žiadne problémy. Pri kupovaní sena musíme dbať na kvalitu aby sme nekúpili staré alebo prašné seno. Najlepšie je mierne zelené ako na obrázku. 

 

OVOCIE, ZELENINA A ZELENÉ KRMIVO

Tieto zložky krmiva sú dôležité, lebo obsahujú vitamín C, ktorý si morča nedokáže samo vytvoriť. Zeleninu by malo morča dostávať každý deň čerstvú, lebo väčšinou už po niekoľkých Obrázokhodinách začína hniť. Najlepšia je mrkva a petržlen aj s vňaťou, paradajka, paprika, uhorka, cvikla, zeler a pod. Šalát, kapustu, karfiol, kareláb, brokolicu a inú zeleninu ktorá obsahuje veľké množstvo dusičnanov, by sme mali podávať iba v malom množstve a nie často. Môže spôsobiť zdutie a iné tráviace ťažkosti. Ovocie môžme podávať každý deň ale iba v malom množstve. Zeleninu aj ovocie by sme mali podávať vždy umytú, prípadne odstrániť šupku v ktorej môžu byť chemikálie s postrekov proti škodcom. Medzi zelené krmivo patria rastliny ktoré môžeme nájsť von (tráva, púpavové listy a kvety, myší chvost, ďatelina, pŕhľava a podobne). Týmto krmivom môžeme nahradiť zeleninu a ovocie hlavne v lete, lebo obsahuje omnoho viac vitamínu C. Zelené krmivo nezbierame tam kde môže byť znečistené výfukovými plynmi, výkalmi psov, postrekmi a vždy ho pred podaním umyjeme. Pozor musíme dávať na ďatelinu ktorá vo väčšom množstve môže spôsobiť zdutie.

 

ZMES PRE MORČATÁ

Zmes pre morčatá nie je veľmi dôležitým krmivom. Môžeme ho kúpiť alebo si ho sami vyrobiť zmiešaním rôznych zložiek v správnom pomere. Väčšinou Obrázokobsahuje obilniny (pšenica, ovos, raž), slnečnicu, kukuricu, hrach, fazuľu, pelety pre morčatá alebo králiky a rôzne vitamínové kolieska, guličky a podobne. Krmivo kupujme čo najčerstvejšie a čo najskôr ho prehliadnime či nie je napadnuté moľami alebo červami. Nikdy sa nesmie podávať vo veľkom množstve a často lebo spôsobuje obezitu, ktorá je príčinou ďalších vážnych ochorení. Môžeme ho podávať 1-2 krát denne 1-2 polievkové lyžice (10-30g), ale z vlastnej skúsenosti odporúčam v čo najmenšom množstve, lebo morčatám toto krmivo väčšinou veľmi chutí.

 

POCHÚŤKY

Toto je podobné krmivo ako zmes pre morčatá ale nie je  vôbec dôležité. Používa sa iba ako pochúťka pre morča, Obrázoknapríklad za odmenu pri trikoch. Obsahuje tiež vitamíny a vraj morčatám chutí, ale zo skúsenosti pochúťky nekupujem, lebo morčatám nechutia a sú to zbytočne vyhodené peniaze. Aj keď niektoré možno morčatám naozaj chutia, aj keď s takými som sa zatiaľ nestretol. 

 

 

 

NA OBRUSOVANIE ZUBOV

Toto krmivo nie je ani tak krmivom ako nástrojom na ktorom si môže morča obrúsiť svoje stále dorastajúce hlodáky. Ak by si ich neobrusovalo tak by sa mu prerástli tak, že by nemohlo jesť a musel by mu ich skrátiť veterinár. Na obrusovanie Obrázokzubov môžme použiť suché pečivo alebo kúsky dreva a konáriky. Zo suchého pečiva majú morčatá najradšej suchý chlieb, rožky a žemle. Pečivo nesušíme dlhšie ako 2 dni lebo nesôr na ňom vzniká mikroskopická pleseň. Keď morča konzumuje suché pečivo musíme to započítať k zmesi pre morčatá a znížiť jej dávku, lebo s pečiva morča taktiež ľahko priberá. Konáriky a kúsky dreva tiež morčatá radi uvítajú a budú z nich obhrýzať kôru a tým si obrusovať zuby. Pozor musíme dať vo výbere dreva. Mäkké drevo je nevhodné, lebo ľahko praská, čo môže byť nebezpečné a neplní ani svoj účel. Pri výbere druhu dreva by sme mali uprednostniť ovocné stromy (jabloň, hruška, čerešňa, slivka) a úplne vynechať by sme mali drevo zo vždyzelených stromov (tis, azalka, ihličnany a pod.), lebo toto drevo je jedovaté. Kúsky dreva sa dajú aj kúpiť s rôznymi príchuťami ale s tým nemám skúsenosti.

 

PITNÁ VODA

Mnohí chovatelia tvrdia že morčatá nepotrebujú vodu ak ju majú zo šťavnatého krmiva, ale ja Obrázoksi myslím že morčatá potrebujú piť tak ako ľudia. Vodu by sme mali podávať každý deň čerstvú v miske alebo v napájačke. Napájačka je lepšia lebo morča nemôže vodu znečistiť ani vyliať. Vodu môžme hlavne v zimných mesiacoch obohatiť o vitamín C, aby sme ho  morčatám vynahradili keďnemajú dostatok zeleného krmiva a zeleniny. Pitnú vodu podávame vlažnú, nikdy nie príliš studenú, teplú alebo horúcu.   

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Otázka

(Kristína, 31. 12. 2017 13:28)

Môžu papať piškoty?

otazka

(sima, 5. 11. 2013 15:13)

ahoj :D môže aj morča jest šupu z mandarinki?

Re: otazka

(Nela3456, 10. 3. 2017 8:19)

Nikdy v ziadnom pripade

Re: otazka

(Sima, 28. 12. 2017 23:39)

Nemoze iba ovocie co je v nom

Re: otazka

(dada :D, 5. 11. 2013 15:16)

ano to je dobra otaska môže?

Re: otazka

(admin, 5. 11. 2013 17:00)

nie, šupky z ovocia aj zeleniny obsahujú najväčší bordel... sú tam všetky tie chemikalie ktorýmje to postrekované...takže si ze je to zdrave a vhodne

Re: otazka

(Felix the Guinea pig , 9. 1. 2017 15:52)

Nie nemôže!!!! Otravila by si ho...A nauč sa gramatiku..."mandarinki" je tvrdé y

Môže jesť

(Morčatko Vanilka, 1. 4. 2017 12:32)

Môže jesť morčatko podbel ? Odpovedzte

Môže jesť

(Morčatko Vanilka, 1. 4. 2017 12:24)

Môže jesť morčatko pupavovu travu a listie z retkovky pls napiste budeme velmi radi

Otazocka

(Karin, 25. 2. 2016 18:46)

Chcela by som sa spytat co mam robit ked sa morciatko naduje

Re: Otazocka

(Nela3456, 10. 3. 2017 8:21)

Tak to je zlr moze zomrat hned utekaj k veerinarovi

preco?

(milovníčka morčat, 28. 1. 2017 10:37)

prečo mi moje morčatko žerie dakedy vlasy?

Re:otázka

(Bella32, 26. 2. 2017 12:15)

Môže morča aj rukolu? :3

Re: preco?

(Nela3456, 10. 3. 2017 8:18)

Chce ochutnat morciatka casto ochutnavaju veci ci niesu na jedlo ak im nosis potravu tym padom je to castejsie

Krmivo

(Nela3456, 10. 3. 2017 8:17)

Dobry den chcela som len povedat ze morca nemôže obilniny a tým pádom ani stare pecivo

Morča

(Enrikbejda@gmail.com, 5. 5. 2016 15:50)

Môže jesť morča mokru travu?????

Re: Morča

(Viki, 2. 7. 2016 6:08)

Nemôžeš lebo sa naduje

Re: Re: Morča

(Felix the Guinea pig , 9. 1. 2017 15:50)

Môže! Len sa ta tráva nesmie sparit...

môžem im dať hrach ?

(Vaness, 8. 5. 2014 11:47)

Ahojte chcem sa spýtať či morčatá môžu hrach.

Re: môžem im dať hrach ?

(Felix the Guinea pig , 9. 1. 2017 15:48)

Áno môžeš..nie veľa a len suchý.