Choď na obsah Choď na menu
 


Čo morčatá jedia?

17. 3. 2008

  Základné zložky potravy doma chovaných morčiat sú:

SENO

Seno je dosť dôležitou zložkou krmiva morčiat. Obsahuje vlákninu, a tak by ho malo mať morča vždy dostupné, aby ho mohlo jesť celý deň. ObrázokMali by sme ho podávať senníka, lebo na zemi sa ľahko znehodnotí. Seno sa dá kúpiť v predajniach pre chovateľov (chovproduktoch), ale aj v hypermarketoch takže so zadovážením sena nie sú žiadne problémy. Pri kupovaní sena musíme dbať na kvalitu aby sme nekúpili staré alebo prašné seno. Najlepšie je mierne zelené ako na obrázku. 

 

OVOCIE, ZELENINA A ZELENÉ KRMIVO

Tieto zložky krmiva sú dôležité, lebo obsahujú vitamín C, ktorý si morča nedokáže samo vytvoriť. Zeleninu by malo morča dostávať každý deň čerstvú, lebo väčšinou už po niekoľkých Obrázokhodinách začína hniť. Najlepšia je mrkva a petržlen aj s vňaťou, paradajka, paprika, uhorka, cvikla, zeler a pod. Šalát, kapustu, karfiol, kareláb, brokolicu a inú zeleninu ktorá obsahuje veľké množstvo dusičnanov, by sme mali podávať iba v malom množstve a nie často. Môže spôsobiť zdutie a iné tráviace ťažkosti. Ovocie môžme podávať každý deň ale iba v malom množstve. Zeleninu aj ovocie by sme mali podávať vždy umytú, prípadne odstrániť šupku v ktorej môžu byť chemikálie s postrekov proti škodcom. Medzi zelené krmivo patria rastliny ktoré môžeme nájsť von (tráva, púpavové listy a kvety, myší chvost, ďatelina, pŕhľava a podobne). Týmto krmivom môžeme nahradiť zeleninu a ovocie hlavne v lete, lebo obsahuje omnoho viac vitamínu C. Zelené krmivo nezbierame tam kde môže byť znečistené výfukovými plynmi, výkalmi psov, postrekmi a vždy ho pred podaním umyjeme. Pozor musíme dávať na ďatelinu ktorá vo väčšom množstve môže spôsobiť zdutie.

 

ZMES PRE MORČATÁ

Zmes pre morčatá nie je veľmi dôležitým krmivom. Môžeme ho kúpiť alebo si ho sami vyrobiť zmiešaním rôznych zložiek v správnom pomere. Väčšinou Obrázokobsahuje obilniny (pšenica, ovos, raž), slnečnicu, kukuricu, hrach, fazuľu, pelety pre morčatá alebo králiky a rôzne vitamínové kolieska, guličky a podobne. Krmivo kupujme čo najčerstvejšie a čo najskôr ho prehliadnime či nie je napadnuté moľami alebo červami. Nikdy sa nesmie podávať vo veľkom množstve a často lebo spôsobuje obezitu, ktorá je príčinou ďalších vážnych ochorení. Môžeme ho podávať 1-2 krát denne 1-2 polievkové lyžice (10-30g), ale z vlastnej skúsenosti odporúčam v čo najmenšom množstve, lebo morčatám toto krmivo väčšinou veľmi chutí.

 

POCHÚŤKY

Toto je podobné krmivo ako zmes pre morčatá ale nie je  vôbec dôležité. Používa sa iba ako pochúťka pre morča, Obrázoknapríklad za odmenu pri trikoch. Obsahuje tiež vitamíny a vraj morčatám chutí, ale zo skúsenosti pochúťky nekupujem, lebo morčatám nechutia a sú to zbytočne vyhodené peniaze. Aj keď niektoré možno morčatám naozaj chutia, aj keď s takými som sa zatiaľ nestretol. 

 

 

 

NA OBRUSOVANIE ZUBOV

Toto krmivo nie je ani tak krmivom ako nástrojom na ktorom si môže morča obrúsiť svoje stále dorastajúce hlodáky. Ak by si ich neobrusovalo tak by sa mu prerástli tak, že by nemohlo jesť a musel by mu ich skrátiť veterinár. Na obrusovanie Obrázokzubov môžme použiť suché pečivo alebo kúsky dreva a konáriky. Zo suchého pečiva majú morčatá najradšej suchý chlieb, rožky a žemle. Pečivo nesušíme dlhšie ako 2 dni lebo nesôr na ňom vzniká mikroskopická pleseň. Keď morča konzumuje suché pečivo musíme to započítať k zmesi pre morčatá a znížiť jej dávku, lebo s pečiva morča taktiež ľahko priberá. Konáriky a kúsky dreva tiež morčatá radi uvítajú a budú z nich obhrýzať kôru a tým si obrusovať zuby. Pozor musíme dať vo výbere dreva. Mäkké drevo je nevhodné, lebo ľahko praská, čo môže byť nebezpečné a neplní ani svoj účel. Pri výbere druhu dreva by sme mali uprednostniť ovocné stromy (jabloň, hruška, čerešňa, slivka) a úplne vynechať by sme mali drevo zo vždyzelených stromov (tis, azalka, ihličnany a pod.), lebo toto drevo je jedovaté. Kúsky dreva sa dajú aj kúpiť s rôznymi príchuťami ale s tým nemám skúsenosti.

 

PITNÁ VODA

Mnohí chovatelia tvrdia že morčatá nepotrebujú vodu ak ju majú zo šťavnatého krmiva, ale ja Obrázoksi myslím že morčatá potrebujú piť tak ako ľudia. Vodu by sme mali podávať každý deň čerstvú v miske alebo v napájačke. Napájačka je lepšia lebo morča nemôže vodu znečistiť ani vyliať. Vodu môžme hlavne v zimných mesiacoch obohatiť o vitamín C, aby sme ho  morčatám vynahradili keďnemajú dostatok zeleného krmiva a zeleniny. Pitnú vodu podávame vlažnú, nikdy nie príliš studenú, teplú alebo horúcu.   

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

moje morčatko

(juro, 6. 12. 2010 18:32)

podla tejt stranki som sa dozvedel ze napriklad moze morča jest papriku som velmi rad ze mam morča mam ho rok a pol so velmi stastni dakujem mamine ao ocovi ze mi ho kupi li na vianoce aozaj dakujem =D=D=D

moje morca

(Mata, 28. 12. 2009 21:11)

Ja newiem moje mroca ma misku aj napajacku a vobec nechce pit no ja mu davam ovocie zeleninu sazdy den a je spokojnee a zije us skoro pol roka

ahoj

(adminqua - www.prasiatko.estranky.sk, 19. 10. 2009 20:47)

Ahoj. Máš peknú stránku.

oprava ehhehheheeh

(števo, 9. 5. 2009 9:28)

podla mna je to dobraa straanka ale toto tam hore ze nemusime kupovat pochutky pre nich no toto sa mi pozdaaava take cudnee a morcataa potrebuju pit a neze nie lebo to im nestacii ci by zjedli z mrkvy ja z vlastnyych skusenostii poviem ja mam tri morcata ale oni mi vipiju cez jeden den jedel liter vody :-)

dobré

(Samuel Dudík, 7. 8. 2008 19:11)

tvoja stranka sa mi paci