Choď na obsah Choď na menu
 


Príslušenstvo

27. 3. 2008

Príslušenstvo sú vlastne veci, ktoré potrebujeme ku chovu morčiat okrem klietky. Väčšina z týchto vecí je v klietke, niektoré môžme s klietkou aj kúpiť. Mezdi príslušenstvo patrí:

 

DOMČEK

Domček nie je nevyhnutný, ale je dobrý, lebo morčatá sa radi schovávajú a určite ho budú využívať. Môžeme ho vyrobiť alebo kúpiť. Ak domček kupujeme mali by sme vyberať taký, ktorý je dosť veľký, aby sa v ňom zmestili všetky morčatá ktoré ho budú mať v klietke. Otvor by mal byť taký aby sa ním Obrázokmorča bez problémov dostalo von a dnu. Strecha domčeka môže byť šikmá alebo rovná. Uprednostnite domček s rovnou strechou, lebo morčatá veľmi radi na domček vyskakujú a pozorujú z neho okolie. Ak si chceme domček vyrobiť musíme vybrať správny materiál z ktorého domček vyrobíme. Najčastejšie používané domčeky sú vyrábané z dreva. Drevo je vhodné v tom že nie je príliš tvrdé a studené, ľahko sa opracúva a morčatá ho môžu ohlodávať. Nevýhody sú v tom že takéto domčeky dlho nevydržia, lebo sa premočia a morčatá ich úplne ohlodajú. Plastový domček je lepší, ale nie vždy. Ak máme morča ktoré všetko ohlodáva tak sa môže stať že zje kúsok plastu, čo môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Plast má výhody v tom že viac vydrží a ľahko sa umýva. Nevýhody sú že je studený a tvrdý čo môže spôsobiť otlaky a ťažšie sa z neho vyrába domček. Papierový domček je tiež celkom dobrý ale iba na jednorázové použitie. Ak morča môže vyskakovať na strechu takéhoto domčeka, tak sa za pár hodín rozpadne. Ak ho proti tomuto zabezpečíme, tak vydrží niekoľko dní, možno týždňov. Pozor treba dávať pri vyrábaní domčeka aby z neho netrčali triesky a tiež musíme  na lepenie použiť netoxické lepidlo alebo ho nejako inak dať dohromady.

 

PRIEHRADKA NA SENO (SENNÍK)

Senník nie je dôležitý, ale dá sa všestranne využiť. Keď morčatám podávame seno na zem, tak ho skoro vždy po Obrázoknejakom čase znečistia močom a výkalmi. Ak im ho dáme do senníka, tak sa tomuto vyhneme, a ak je senník dosť vysoko nútime lenivé morča hýbať sa. Senníky väčšinou dostať kúpiť spolu s klietkou, ale ak sme si kúpili klietku bez senníka, tak sa len ťažko zháňa samostatný senník. A tak si musíme senník vyrobiť sami. Najlepšie je nájsť nejakú vec ktorá sa na senník podobá a upraviť ju tak, aby nebola pre morča nebezpečná a aby plnila funkciu senníka. Najčastejšie sa využívajú dva druhy senníkov: tie ktoré sa umiestňujú z vonkajšej strany klietky a tie ktoré z vnútornej strany klietky. Vhodnejšie sú tie ktoré sú zvnútra, lebo seno popri okrajoch nevypadáva mimo klietky ako pri senníkoch ktoré sú z von. 

 

MISKY NA POTRAVU

Misky sú dosť dôležitou súčasťou klietky, lebo bez nich by smemorčatám museli potravu podávať na zem, čo by nebolo Obrázokhygienické. Misky sa dajú kúpiť v chovproduktoch ale aj v rôznych iných obchodoch. Misky môžu byť vyrobené z plastu, keramiky, hliny, skla a kovu. Misky z plastu a z kovu sú vhodné iba ak majú dvojitý okraj, ktorý zabezpečuje aby sa miska neprevrátila. Ak chceme misku z keramiky, hlinenú alebo zo skla, ktoré sú veľmi vhodné, tak musíme vybrať tú najťažšiu aby sme sa vyhli prevracaniu misky. Misky by sme mali mať aspoň dve, aby bola jedna na čerstvé krmivo a druhá na suché. Najlepším riešením je dvojmiska, lebo obsahuje dve misky a zaberá menej priestoru v klietke.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

http://www.piggie.estranky.sk/

(http://www.piggie.estranky.sk/, 28. 10. 2014 11:46)

http://www.piggie.estranky.sk/

rtz

(chovatel vo vyslužbe, 20. 4. 2014 13:51)

všetko tu neni pravda jedna vec čo tu radi ho može zabiť

Re: rtz

(chovatel vo vyslužbe , 20. 4. 2014 13:52)

teda jeho sebavedomie

klauda

(klauda, 23. 9. 2008 21:10)

no ja ako budem mat pvikrat morca no ale bola to namaha presvedcit rodicoch aby mi kupili morca hihi takze este ho len pojdeme kupit hihi sa tesim tak odkazujem tomu cloveku co vymyslel tuto stranku: ta stranka je vyborna vela veci som sa tu dozvedela tak zatial papa