Choď na obsah Choď na menu
 


Chovné zariadenia

22. 3. 2008

Chovných zariadení, v ktorých budeme chovať morčatá máme na výber viac. Pri výbere je dôležitá veľkosť, kvalita, zabezpečenie a to aby chovné zariadenie plnilo svoj účel. Veľkosť je dosť dôležitá, lebo morčatá potrebujú behať aby neboli obézne a ak nebudú mať dostatok pohybu tak budú aspoň vyskakovať do výšky a tým vyhadzovať von podstielku. Minimálna veľkosť chovného zariadenia pre jedno morča je 60x30x30cm ale odporúčam väčšie klietky napríklad pre dve morčatá 100x50x45cm bude určite stačiť. V chovprodukte vám určite ukážu malé klietky ale nenechajte sa zmiasť, lebo dospelé morča narasie do veťkosti 25-35cm a v chovprodukte majú väčšinou mláďatá.

 

 

VÝBER CHOVNÝCH ZARIADENÍ:

 

 KLIETKA

S klietkou sa stretávame asi najčastejšie, lebo má veľa výhod, málo nevýhod a najviac sa predáva. Výhody sú také že sa ľahko čistí, prúdi v nej vzduch, morča z nej neutečie a je ľahko dostupná. Nevýhody sú v tom že morča z nej niekedy vyhadzuje podstielku a Obrázokprevažne je dosť drahá. Klietka pozostáva z plastovej vaničky a z kovového nádstavca ktorý sa dá pri čistení odpojiť od vaničky. Výška klietky by mala byť taká, aby sa morča mohlo postaviť na zadné nohy bez dotyku o vrchnú časť nádstavca. Klieky majú na kovovom nádstavci dvierka cez ktoré vyberáme morčatá a podávame im potravu. Klietky ich mávajú hore, zboku a niektoré aj hore aj zboku. Neodporúčam klietky kotré majú dvierka iba zboku lebo je to nepraktické ak je klietka na zemi. Tie ktoré majú dvierka zhora sú zase nepraktické ak sú na vyššom mieste, takže najlepšie sú z dvoma dvierkami - zhora aj zboku. Plastová vanička by mala byť vysoká približne 15cm, lebo väčšia bráni morčaťu vo výhľade a cez mešiu morča bude vyhadzovať podstielku.

 

AKVÁRIUM (TERÁRIUM)

Akvárium alebo terárium sa až tak často nepoužíva ale nie je zlé, aj keď má dosť veľa nevýhod ale aj výhod. Výhody sú v tom že morča nevyhazduje podstielku, spoza skla má dobrý výhľad, akvárium nie je drahé, dá sa vyrobiť presne na mieru a lepšie zapadne do interiéru v byte alebo Obrázokdome. Nevýhody sú v tom že v ňom zle cirkuluje vzduch, je ťažké a krehké takže sa ťažšie čistí, steny akvária sú často znečisté čo nevyzerá pekne a zle sa v ňom umiestňuje priehradka na seno (senník) a napájačka. Ak sa rozhodnete pre akvárium tak vyberajte dosť vysoké aby morča nemohlo preskočiť cez okraj a o rozmeroch platí to isté ako pri klietke. Akvárium sa dá aj vyrobiť v konbinácii z drevom čo je jedna z lepších možností. Ak si chcete akvárium vyrobiť môžete sa inšpirovať napríklad obrázkom.

 

PLAST BOX

Toto chovné zariadenie sa v poslednom čase viac a viac používa. Je to vlastne klietka ktorá má namiesto kovového nádstavca plastový priehľadný nádstavec a mreže sú na ňom iba zhora. Výhody sú Obrázokpodobné ako pri klietke ale oproti klietke z neho nevypadáva podstielka a je ľahší. Nevýhody sú podobné ako pri akváriu, lebo v ňom zle prúdi vzduch a otvor sa nacházdy iba zhora takže na vyššom mieste máme do neho zlý prístup. Ak sa rozhodneme pre plast box tak vyberajme taký, v ktorom je už umiestnená priehradka na seno a napájačka, lebo do plastu by sme to asi len ťažko dokázali sami zabudovať. Vo veľkosti tohto chovného zariadenia platí to isté ako pri klietke a akváriu.  

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mreže

(Viki, 3. 7. 2016 13:00)

na klietke pre morča su medzery asi ake velke by mali byť??

morča

(Julka, 8. 4. 2012 12:23)

kolko asi stoji klietka premorča

Re: morča

(mata, 11. 4. 2012 15:49)

je to rozne a zavisi aj podla velkosti

potkan

(miška, 16. 10. 2010 7:25)

ahojte neviete kto bi my daroval klietku pre potkany

Re: potkan

(mata, 8. 4. 2012 6:52)

Chod na bazos.sk a pohladaj ale daj inzerát ci ti niekto nedaruje.

Re: Re: potkan

(mata, 8. 4. 2012 6:53)

*alebo